NEWS

FESTIVAL OPENING 2021

Tindirindis festival
20/11/2021

The International Animated Film Festival "Tindirindis" is opened in Vilnius for the eighteenth time.

We look forward to seeing you on Thursday, November 25, at 6 p.m.

Lithuanian Theater, Music and Cinema Museum (Vilniaus St. 41), 3rd floor hall.

In the evening, the small performers will greet the participants with great songs.

Films from various competition programs will be shown in the opening program of the festival.

After a two-year hiatus, the animation returns to the screens. Happy meetings with the big screen and amazing animations are held.

Artistic animation, authorial retrospectives that encourage creativity.

We are waiting for everyone.

Please do not forget the GALIMYBIŲ PASAS..APIE FESTIVALĮ. Pranešimas spaudai.

Festivalis „Tindirindis“ – tai tarptautinė nekomercinio animacinio kino arena, įvairių socialinių, estetinių ir meninių idėjų bendradarbiavimo vieta.

MENINĖ ANIMACIJA, AUTORINĖS RETROSPEKTYVOS SKATINANČIOS KŪRYBIŠKUMĄ!

Filmai į konkursines programas atrenkami garsiausiuose pasaulio festivaliuose, tokiuose, kaip Ansi, Štutgarto, Zagrebo, Suzdalės, Hiroshimos, Cinanima, Varnos ir kitų. Šių festivalių prizininkai yra tikrai aukštai kritikų ir žiūrovų vertinami filmai.

Festivalyje pristatomas pats plačiausias šiuolaikinės animacijos spektras ir žanrai.

 • 1. KONKURSINĖS PROGRAMOS.
 • Ir šiais metais išlieka tradicinės nominacijos ir prizai.

Šiemet lietuvių programa 01LT – „Lietuviški riešutai“ ypač gausi, nes sukaupti filmai, kurie buvo sukurti per paskutinius du metus. Trumpametražių meninės aukštosios animacijos filmų šiemet yra net penkios. Programoje galima išvysti įvairiausiomis technikomis sukurtus filmus, ir 3D, ir 2D, ir piešta, ir lėlinė animacija. Bus parodyti ir pirmieji studentų sukurti darbai, ir jau nemažą patirtį įgijusių režisierių filmai. Garbingus prizus ir diplomus pelnę filmai, tokie kaip Skirmantos Jakaitės „Žonglierius“, Igno Meilūno „Matilda ir atsarginė galva“, režisierių Antano Skučo, Roberto Neveckos, Rimo Sakalausko, Urtės Oettinger įsimintini kūriniai bus tikra šios programos puošmena.

Trumpametražių aukštosios meninės animacijos programų yra net penkios. Jose bus parodyti filmai iš daugelio pasaulio šalių. Pasaulinio garso režisieriai, Oskarų nominantai, Ansi ir kitų garsiausių pasaulinių festivalių nugalėtojai ir laureatai, tokie kaip Joana Quinn ir jos filmas „Meno reikalai“ (Canada, UK), Andreas Hykade ir jo filmas „Altotting“ (Vokietija, Kanada, Portugalija), Dmitrijus Geleris ir jo filmai „10 000 negražių rašalo dėmių“ (Kinija, Rusija) ir „Vario kalno šeimininkė“ (Rusija), Piotras Dumala ir jo filmas „Paskutinė vakarienė“ (Lenkija), Piotras Milczarek ir jo filmas „Lietus“ (Lenkija),Koji Yamamurair jo filmas„Poliarinio lokio meškos nuobodulys“ (Japonija), Izabela Plušinska ir jos filmas „Siuzanos portretas“ (Lenkija), Valentinas Teleginas ir jo filmas„Žodžiai ant šlaito“ (Rusija),Edminds Jansons ir jo filmas „Garbės sargyba“ (Latvija), Tomekas Popakulas ir jo filmas „Rūgštūs lietūs“,Andrejus Chržanovskis ir jo ilgametražis filmas „Nosis arba kitaminčių sąmoklas“.Šis garbingas vardų ir puikių filmųparadas, tai tik maža dalis tų nuostabių filmų, kurie bus pristatytifestivalyje.

Atskirai nominuojami filmai trumpametražių filmų suaugusiems kategorijoje. Šioje suaugusiems skirtų filmų programoje konkuruoja aštuoni filmai.

Lygiai taip pat atskirai ir filmai skirti mažiesiems žiūrovams varžosi dėl geriausio animacinių filmų vaikams vardo. Šių filmų grupė taip yra didelė, net penkios programos: „Legendos ir jautrios istorijos“, „Nuostabios pasakos“,„Išmintingieji gyvūnai“, „Istorijos mažiesiems“, „Kalėdinis Tindirindis“. Filmai įgarinti lietuviškai, todėl vaikams bus lengvai suprantami.

Atskiroje programoje „Be ribų“ rodomi eksperimentiniai filmai, kurie ieško būdų praplėsti animacijos išraiškos priemones, eksperimentuoja su forma ir turiniu, atrasdami naujas medijų kalbas.

Siekdami paskatinti autorius, kurie kuria socialiai aktualius filmus, kalbančius nepatogiomis temomis, ieškančius ekologiškų gyvenimo kelių, ugdančius toleranciją, atliekančius prevencijos funkcijas. Šioje programoje 11 filmų iš dešimties šalių. Tai dar viena svarbi festivalio konkursinių filmų kategorija.

Jaunimo filmai – tai trys studentiškų filmų ir dvi debiutinių filmų programos. Čia bus galima susipažinti su garsiausių pasaulio aukštųjų animacijos mokyklų baigiamaisiais darbais. Filmai iš Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Rusijos, Čekijos, Portugalijos, Pietų Korėjos, Izraelio, Argentinos, JAV, Lenkijos, Kroatijos, Kinijos, Ispanijos, Moldavijos, Meksikos atskleidžia jaunosios kartos animacijos kūrėjų meno ieškojimų įvairovę, nubrėžia kelius į ateitį, parodo animacijos meno vystymosi tendencijas.

Keturi ilgametražiai filmai varžosi atskiroje kategorijoje. Režisieriaus Andrejaus Chržanovskio filmas „Nosis arba kitaminčių sąmokslas“, kuriame idėjos, anekdotai ir net kai kurios įžvalgos apie žmogaus širdį, kruopščiai užmaskuotos anekdotais, sukuria perlą iš ateities ir praeities, novatorišką Rusijos avangardo rekviemą. Aarono Gwynno ir Jeffo M. Giordano filmas „Romantiškas choras“ sutelkia dėmesį į seksualumą ir romantiškus ryšius; čia pateikiama 21 įvairūs interviu iš įvairių lyčių, kilmės, sugebėjimų ir orientacijų, aptariant seksą, monogamiją, baimę ir technologijas. Režisieriaus Isamu Imakake filmas „Visatos įstatymai – Elohimo amžius“ pasakoja fantastinę istoriją, kuri vyksta Žemėje prieš 150 milijonų metų, kuomet įvairūs ateiviai gyveno harmonijoje, priimdami vienas kitą pagal Žemės Dievą Elohimą. Filme atskleidžiamas blogojo Daharo planas sunaikinti Žemę. Šis darbas tai tikra dovana Anime stiliaus filmų mėgėjams. Režisieriaus Yan Ma filmas „Mes skrendame aukštyn“ pasakoja intymią istoriją vienos šeimos, persekiojamos dėl savo tikėjimo. Tai animacinės dokumentikos (Animadoc) žanro kūrinys, kuris per animaciją ir tiesioginius interviu įtraukia mus į paprastų žmonių, kurie išdrįsta kalbėti tiesą priespaudos akivaizdoje, gyvenimą.

2. RETROSPEKTYVINĖS PROGRAMOS.

2021 metais pristatysime labai daug retrospektyvinių programų. Šiemet minimi Archyvų metai Lietuvoje, o taip pat ir labai daug garbingų sukakčių mini mūsų animacinio kino režisieriai ir animacijos bendruomenė.

Programa 24 R – „Zenono Šteinio filmų retrospektyva“ skirta šio režisieriaus gimimo metinėms paminėti. Programoje bus parodyti visi jo filmai:

 • Buvo, buvo, kaip nebuvo.
 • Dosnumas.
 • Kadaise Lietuvoje.
 • Ironmedis.
 • Batas.

Kurdamas animacinius filmus, jis teikė pirmenybę minčiai ir ieškojo trumpiausio kelio nuo minties iki jos įkūnijimo. Debiutiniame filme „Buvo, buvo, kaip nebuvo“ dailininkas sukūrė animacinio piešinio ekraną, nubrėžė kryptį į naują stilių. Animaciniame filme „Dosnumas“ (1988) – pasakos „Dosni obelis“ ekranizacijoje atsirado metaforiška motinos ir vaiko linija: sudžiūvęs obels kamienas, suteikdamas paskutinę pagalbą sūnui, nulūžta ir lėtai virsta į vandenį tapdamas išsigelbėjimo valtimi. 1991 m. pasirodęs filmas „Kadaise Lietuvoje“ atkūrė legendą apie Vilniaus įkūrimą. Filmo „Batas“ menininkas nebaigė ir kūrybinė grupė įgyvendino režisieriaus sumanymą po jo mirties.

Programa 25R – „Vitalijaus Suchockio animacinių filmų retrospektyva“ skirta jo jubiliejui paminėti. Programoje bus parodyti šie jo filmai:

 • Čiukas ir muilas. Iš rinkinio „Mini multi filmai „Vaikų kinui“. Rinkinys Nr. 1“(UFS, Rež. J. Sakalauskas).
 • Kindziulio piniginė. Vilanima.
 • Tie suaugę... kaip vaikai. LKS.
 • Vitaliana. Pradžia. Taurės. Elektrošokas. Taiklus šūvis. V. Suchockis. LKS.
 • Vitaliana. (Ežys. Siurprizas. Diagnozė. Dinozaurai. Lietutis). Rež. Vitalijus Suchockis. LKS.
 • Jūros draugas. LKS, (rež. H. Vaigauskas, dailininkas V. Suchockis).
 • Žvejys. LKS, (rež. H. Vaigauskas, dailininkas V. Suchockis).
 • Siuntinys. LKS, (rež. H. Vaigauskas, dailininkas V. Suchockis).
 • Piratai. LKS, (rež. H. Vaigauskas, dailininkas V. Suchockis).
 • Herojai. LKS, (rež. H. Vaigauskas, dailininkas V. Suchockis).

Vitalijus Suchockis pradėjo animacinę seriją su Paršiuko Čiuko nuotykiais. Vienas iš šių mini filmų „Čiukas ir muilas“ vaikų žurnalo „Genys“ skaitytojams, dabartinių vaikučių tėveliams ir seneliams primins šį patį populiariausią ir linksmiausią tų laikų vaikiško komikso herojų. Lietuvos kino studijoje buvo sukurtos net kelios linksmų ir nuotaikingų nuotykių pilnos filmų apie Parčiuką Čiuką serijos, kurių dailininkas statytojas ir dailininkas animatorius buvo Vitalijus Suchockis. Filmas „Herojai“ iš tiesų pratęsia gerai pažystamas vaikų komiksų tradicijas, juolab, kad tai pasakojimas apie mano jau anksčiau minėto Parčiuko Čiuko nuotykius. Serijoje „Herojai“ paršiukas Čiukas ir jo draugas Šikšnosparnis leidžiasi į žygį, siekdami į muziejų sugrąžinti piktųjų vapsvų pagrobtą muziejinį eksponatą, antikinių laikų artefaktą – auksinę kiaulės skulptūrėlę. Programoje ir kiti filmai su Paršiuku Čiuku. Dailininkas, iliustratorius ir karikatūristas Vitalijus Suchockis dirbo ne tik kaip animatorius, bet ir kaip režisierius. Programoje bus parodyti du trumpų karikatūrinių filmų rinkiniai: „Vitaliana. Pradžia“ ir „Vitaliana“. Pirmajame rinkinyje trys mini filmai: „Taurės“ apie keistą taurių poveikį ligoniui, „Elektrošokas“ apie pavojus šlapinantis ant tvoros, „Taiklus šūvis“ apie paukščio ir šaulio taiklumo išbandymus. Antrajame rinkinyje „Vitaliana“ net penki mini filmai: „Ežys“ apie plaukus ant krūtinės, „Siurprizas“ apie įkaušusį pilietį ir kaimyno šunį, „Diagnozė“ apie pacientą su lietsargiu ir potenciją, „Dinozaurai“ apie dinozaurų maitinimosi ypatumus, „Lietutis“ apie lietutį, vaikutį ir „sysiuką“. Pamatysite ir jo režisuotą filmą „Tie suaugę... kaip vaikai“.

Programa 26R – „Klasikinės lietuvių animacijos magiškosios miniatiūros“. Pagerbdami lietuvių ankstyvųjų animacinių filmų kūrėjus ir norėdami pristatyti Lietuvos archyvuose saugomus ir žiūrovams visiškai nepažįstamus trumpuosius animacinius filmus parengėme specialiąją programą. Ji tikrai unikali ir joje bus galima pamatyti Juozo Sakalausko, Antano Janausko, Zenono Šteinio, Vitalijaus Suchockio, Iljos Bereznicko, Valento Aškinio, Jūratės Leikaitės, Henriko Vaigausko, Ievos Bunokaitės ir kitų režisuotus filmus, kurių trukmė nuo vienos iki penkių minučių. Dauguma iš jų paremti karikatūromis ar komiksais, pilni šmaikštaus humoro ir jaunatviškos energijos.

Programa 27R – „Henriko Vaigausko filmų retrospektyva“ skirta jo jubiliejui paminėti. Programoje bus parodyti šie jo filmai:

 • Kurmis. 2 min.
 • Žiema, žiema. 8 min.
 • Aeroplanas. 8 min.
 • Žvejoti, žvejoti. 7 min.
 • Pusryčiai jėga. 4 min.
 • Herojai. 5 min.
 • Pirkia su svirpliais. 4 min.
 • Paukščiai kaip žmonės. 2 min.
 • Naujieji metai. 5 min. 40 s.
 • Gyvenimas yra labai, labai, labai. 4 min.
 • Tankas. 5 min. 30 s.
 • Nei žvyno, nei... 5 min.
 • Ikaras. 8 min.

LAFS studijoje sukurtas Henriko Vaigausko „Kurmis“ apie kurmio pergalę prieš žmogų, „Paukščiai kaip žmonės“ apie tėvų ir vaikų santykius, šie darbai patraukia ir geru humoru ir filosofine mintimi. Lietuvos kino studijoje sukurti filmai „Herojai“ nors ir nėra ypač trumpo metražo, iš tiesų pratęsia gerai pažįstamas vaikų komiksų tradicijas, juolab, kad tai pasakojimas apie mano jau anksčiau minėto Parčiuko Čiuko nuotykius. Lietuvos kino studijoje režisierius Henrikas Vaigauskas su dailininku Vitalijumi Suchockiu sukūrė net kelias linksmų ir nuotaikingų nuotykių pilnas filmų apie Parčiuką Čiuką serijas.

Programa 28R – „Retrospektyvinė Gražinos Brašiškytės filmų programa“ skirta šios animacinių filmų dailininkės praėjusioms gimimo metinėms paminėti. Dailininkės Gražinos Brašiškytės animacinių filmų retrospektyvinę programą remia ir pristato kino studija „Sojuzmultfilmas“. Gražina Brašiškytė – pirmoji lietuvė profesionali animacinių filmų dailininkė statytoja. Visą gyvenimą nenutraukė ryšių su Lietuva, kasmet ją lankė, nors aplinkybės vertė dirbti ir gyventi Maskvoje (TSRS sostinėje). Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje bus atidaryta paroda skirta šios dailininkės menui pristatyti. Ta proga parengta ir ši retrospektyvinė programa, kurioje bus parodyti dailininkės filmai:

 • Norų išsipildymas.
 • Gintarinė pilis.
 • Drakonas.
 • Mes ieškome juodulio.
 • Ponis bėga ratu.

Programa 31R – „Algirdo Selenio ir LKC restauruotų filmų programa“ skirta Algirdo Selenio jubiliejui paminėti ir Lietuvos kino centro naujai restauruotoms filmų kopijoms pristatyti. Programoje bus parodyti šie A. Selenio filmai:

 • 1. Nykšt Pykšt Tukai.
 • 2. Neringa.
 • 3. Arkliavagio gudrybės.
 • 4.Čigonas ir drakonas.

Programoje bus parodyti šie LKC restauruoti filmai:

 • Laimės žiburys (rež. N. Valadkevičiūtė).
 • Ikaras (rež. H. Vaigauskas).
 • Kaktuso paslaptis (rež. V. Aškinis).
 • Baubas (rež. I. Bereznickas).
 • Laikraštinis žmogus (rež. I. Bereznickas).

Retrospektyvinių programų sudarymo partneriai: Lietuvos kino centras, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, asociacija „ASIFA Lietuva“, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Pasaulio Kybartiečių draugija.

 • 3. MEISTRIŠKUMO PAMOKOS „MASTER CLASS“ . Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje įvyks seminaras-diskusija apie naujausias studentiško animacinio kino vystymosi tendencijas ir kryptis. kuriame dalyvaus animacinio kino režisieriai Valentas Aškinis, Antanas Skučas, Medijų studijų programos vadovė docentė Dalia Matijkienė. Taip pat bus parodytos trys konkursinės įvairių pasaulio šalių aukštųjų mokyklų studentų sukurtų filmų programos.
 • 4. ANIMACIJOS KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS MOKSLEIVIAMS. Prieš seansus kino teatre, o taip pat ir mokyklose festivalio metu vyks kūrybinės dirbtuvės su moksleiviais, kurių metu bus kuriami animaciniai filmai.
 • 5. TINDIRINDŽIO FESTIVALIO KONKURSINIŲ PROGRAMŲ RODYMAS LIETUVOS MIESTUOSE IR RAJONUOSE. Seansai planuojami rodyti šiuose miestuose: Vilniuje: LTMKM, Skalvijoje, Kino Pasakoje, LKS kino salėje, Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Kino salėje, VTDK Kino salėje, Šiaulių kino meno klube, Šiaulių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Šaukėnų kultūros ir amatų centre, Panevėžio kino centre „Garsas“, Ukmergės kultūros centre ir kt.
 • 6. PLAKATŲ KONKURSAS. Organizuojamas kitų metų Tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis 2022“ plakatų konkursas. Plakatai eksponuojami Lietuvosteatro, muzikos ir kino muziejuje, kino salėje (3 aukštas). Į konkursą pateikta aštuoniolika darbų. Konkurso vadovė – Virginija Kalinauskaitė. Geriausi darbai bus apdovanoti prizais ir diplomais.

Festivalio generalinis rėmėjas - asociacija AVAKA.

Festivalio organizacinis komitetas